CW Yapımı DC Dizilerini Başarısız Yapan 5 Unsur!

Kalitesiz Aksiyon

4 yılı aşkın bir süredir CW yapımı DC dizileri hayatımızda ve izlediğimiz her bölümde tek sekans ile çekilen aksiyon sahnesi bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. Vuruş hissi dediğimiz unsur zaten yok. Atılan her yumruk veya tekmenin gerçek olmadığı o kadar belli ki artık bunları görmezden geliyorduk.

Hikaye ve Çelişkiler

Her sene tehlike altında olan bir şehir, karakterlerin her sezon öldürmeme kurallarını çiğnemeleri, sonra vazgeçmeleri ve sonra tekrar vazgeçmeleri ve sonra tekrar…

Kendisi artık suçluları öldürmeyip doğru olanı yapmaya karar veriyor ama birlikte çalıştığı arkadaşı seri katil edasıyla öldürmekten çekinmiyor. Ya bu kural sadece ana karakter için geçerli ya da izleyen kişi salak yerine koyuluyor.

Bu tarz yapımlarda ‘villain’ dediğimiz karakterler yer alır. Bu karakterler zorluk çıkarır, öldürür ve sonunda ya kazanır ya da kaybederler. Ancak DC dizilerinde bunu görmeniz mümkün değil çünkü orada resmen ‘kadrolu kötü’ kontenjanı var. Bu oyuncular buralara kapağı attıkları zaman 2 seneden aşağı yakamızdan düşmüyorlar.

Koskoca çizgi roman evreninde işlenecek başka hikayeler yokmuş gibi haftalık kötü karakterler geliyor, ana kötüyle karşı karşıya geliniyor sonra aksiyon yarıda kesiliyor ve hop bir bölüm daha bitiyor. Sürekli gördüğümüz ‘benim hatam’ ve benzeri dramalar ise cabası. İzlemeyin, izlettirmeyin!

Damien_Darhk_about_to_unmask_the_Green_Arrow.png

lgn306b_0105b.jpg

Kötü Oyunculuk

Donuk Surat + Kasıntı Mimik = Sinir Krizi

Oyunculuk anlayışı sabah akşam spor salonlarında kas yapmak olan insanlar DC dizilerini ele geçirmiş durumda. Dominic Purcell, Paul Blackthorne ve Tom Cavanagh gibi isimlerin dışında vasat üstü bile diyebileceğimiz aktör veya aktrisler bulunmuyor. Çoğu sahne, özellikle dram içeren anlar bu oyuncuların donuk bakışları ve olmayan mimikleri yüzünden yok olup gidiyor. Hal böyle olunca bir yapımı ayakta tutan temel unsur var olmamış oluyor ve bizde ekran başında sinir krizi geçiriyoruz.

Iris_West_Candice_Patton_and_Felicity_Smoak_Emily_Bett_Rickards.jpg

Ucuz Prodüksiyon

Silah sesleri desen bildirim sesi gibi, CGI desen 90 yapımı bilim kurgu filmleri…

Deri kostüm kararını veren kimse baya cimri olsa gerek. Kullanılan kostümlerin çizgi roman ile uyuşmama konusunu bir kenara bırakalım, aklı başında ve cebinde normal düzeyde paraya sahip olan yetişkin bir bireyin çok daha kaliteli bir kostüm yapması mümkün. Bu sadece kostümler ile kalsa iyi. Legends of Tomorrow dizisinde Firestorm karakterinin CGI masraflarını kısmak için Martin Stein ve Jefferson Jackson’ı ayrı tuttuklarını biliyoruz. Tutmadıkları zaman ne kadar kaliteli olduğu ise ayrı bir tartışma konusu. Madem bu kadar büyük oynamak istiyorsunuz o zaman görsel olarak kalite sorununuz olmayacak.

 

batman-cosplay-140766.jpg

 

Elongated_Man_Hartley_Sawyer_Caitlin_Snow_Danielle_Panabaker_and_Dominic_Lanse_Kendrick_Sampson.jpg

36B5F5E800000578-3715528-image-m-18_1469838183515.jpg

Çizgi Roman’a Sadık Kalmama

”Karakteri aldık ama beğenmedik yeniden yazalım bunu.”

Bir yapım köklerini yok sayar ve bu parçaları kafasına göre dağıtmaya başlarsa bir yerden sonra dikiş tutturamaz. DC dizilerinde bunu birçok kez gördük ve görmeye devam ediyoruz. Karakter kalmamış gibi senaristlerin kafalarına göre kendi karakterlerini yaratmaları, temel taşı olan ana isimlerin ucuz bir şekilde kenara atılması ve önemlisi karakterleri olduğundan farklı bir şekilde sunup yanlış izlenim verilmesi kabul edilemez.

The-Flash-who-is-Savitar-comic-character-explained.jpg

Uyarlamaya çalıştıkları hikayeler ise tutmuyor çünkü her seferinde büyük hikayeler vermek istiyorlar ama işler bugüne kadar o karışık ve saçma bir hal aldı ki neresinden tutsalar elde kalıyor. Ortaya ise bugün bitmesi için gün saydığımız diziler çıkıyor. Bizim size tavsiyemiz bu dizileri izlemek yerine çizgi roman okumanız veya çizgi roman animasyonu seyretmeniz yönünde.

Ama enseyi karartmayın. Titans, Krypton ve Watchmen dizileri ile birlikte güzel günler yakın!

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s